Vlaams minister van Integratie en Inburgering Hilde Crevits wil dat er binnen het inburgeringstraject meer aandacht gaat naar het vinden van een duurzame job. De Vlaamse Regering heeft het kader daarvoor goedgekeurd. Het doel is dat de Agentschappen Integratie en Inburgering en het Huis van het Nederlands in Brussel tijdens de inburgeringstrajecten daar nog meer aandacht gaan aan besteden. Vooral de uitbreiding van de oriënterende trajecten biedt heel wat kansen. Er wordt dan tijdens de cursus maatschappelijke oriëntatie meteen ook naar een mogelijke loopbaan binnen een specifieke sector gekeken.
"Veel inburgeraars willen snel aan het werk, maar ondervinden nog te veel drempels in de zoektocht naar een duurzame job. Een goede job opent deuren: ze versterkt niet alleen de financiële situatie, maar ook het sociaal netwerk, de integratie en de persoonlijke groei. Die drempels wegwerken, vraagt een intense samenwerking tussen een breed netwerk van partners. Door nauwer samen te werken en de oriënterende trajecten uit te bouwen over heel Vlaanderen, willen we inburgeraars sterker en sneller ondersteunen op hun weg naar werk." – Hilde Crevits
Het Vlaams inburgeringstraject bestaat uit 4 onderdelen: maatschappelijke oriëntatie, Nederlands als verbindende taal, inschrijving bij VDAB of Actiris en een participatie- en netwerktraject. De trajectbegeleider gidst de inburgeraar doorheen het inburgeringstraject. Binnen het luik ‘activering’ zijn verschillende spelers actief: VDAB en Actiris, de OCMW’s en de Agentschappen Integratie en Inburgering, maar ook de opleidingsinstellingen, sectoren en bedrijven en intermediaire organisaties hebben daarin een belangrijke rol te spelen.
Een vernieuwde en gerichte activeringsaanpak
Die veelheid aan diensten maakt het nodig om de rollen van alle partners duidelijk af te bakenen. De agentschappen zullen blijven focussen op hun kerntaken rond inburgering, maar zullen extra aandacht geven aan de mogelijke jobs binnen een bepaalde sector, inzicht in onze arbeidsmarkt en informatie over regionale opleidings- en tewerkstellingsinitiatieven. Daarnaast zullen de agentschappen nu ook begeleiding bieden bij de procedure van de erkenning van buitenlandse diploma’s en de erkenning van competenties met het oog op het vinden van een duurzame job op niveau.
Oriënterende trajecten op maat
In Brussel lopen er sinds kort via het Brussels onthaalbureau voor nieuwkomers (Bon) succesvolle proefprojecten met oriënterende trajecten op maat. Bij die trajecten wordt er tijdens de cursus maatschappelijke oriëntatie meteen ook aandacht gegeven aan een mogelijke loopbaan binnen een specifieke sector. Een deel van de inburgeraars weet bij aanvang van het inburgeringstraject al goed in welke sector ze willen gaan werken, omdat ze al ervaring of ambities hebben om binnen een specifieke sector aan de slag te gaan. Vlaams minister Hilde Crevits werkt daarom aan een uitbreiding van deze trajecten over heel Vlaanderen.
Deze oriënterende trajecten omvatten onder meer workshops, organisatiebezoeken en infosessies over opleidingen en werk binnen een specifieke sector. De ambitie is dat elke deelnemer op korte termijn na de afronding van zo’n traject zicht heeft op een job, stage of opleiding. De trajecten worden afgestemd met VDAB, Actiris en andere activeringspartners, zodat deze maximaal complementair zijn.
Belangrijke rol voor werkgevers
De rol van de werkgevers is in het hele verhaal zeer belangrijk. Minister Crevits maakt op dat vlak werk van een aanbod dat tegemoetkomt aan de concrete noden van werkgevers, zowel op het vlak van de Nederlandse taal als diversiteit op de werkvloer. Dit aanbod gaat bijvoorbeeld over het doorverwijzen naar een aanbod voor het leren van Nederlands, het opzetten van een taalbuddysysteem op de werkvloer of het ondersteunen bij het opstellen van interne taalafspraken bij werkgevers. Essentieel daarbij is dat de werkgever bepaalt welke noden het bedrijf of de organisatie heeft en in welke mate ze daarmee zelf aan de slag kunnen. Ze staan hier dus niet alleen in. De agentschappen nemen met hun ondersteuning en expertise als het ware een ‘makelaarsrol’ op, waarbij ze de werkgever helpen oriënteren naar een gepast aanbod voor een specifieke vraag.