Vlaams minister voor Sociale Economie Hilde Crevits kent aan 40 maatwerkbedrijven en zorg- en welzijnsorganisaties 235 extra trajecten toe voor de organisatie van arbeidsmatige activiteiten in de sociale economie. Het gaat om een totale investering ongeveer 775.000 euro. Arbeidsmatige activiteiten is vrijwillig, onbezoldigd werk voor mensen die door een gezondheidsprobleem of arbeidsbeperking (nog) niet of niet meer in een betaalde job terecht kunnen.
Arbeidsmatige activiteiten in de sociale economie zijn vrijwillige, onbezoldigde activiteiten voor personen die omwille van cognitieve, medische, psychische, psychiatrische en/of sociale problematieken niet, nog niet of niet meer kunnen deelnemen aan een tewerkstelling in het regulier arbeidscircuit of in de sociale economie.
Het gaat bijvoorbeeld om het meehelpen bij de groendienst, in de kringloopwinkel, in de productieafdeling van een maatwerkbedrijf, in een bijzondere horeca-onderneming of op een zorgboerderij. Deelnemers worden in een voor hen realistische werkomgeving begeleid, ervaren contacten met andere medewerkers, ondervinden de verwachtingen van een werkvloer en krijgen stap voor stap perspectief naar betaalde arbeid in de toekomst.
De toekenning van de nieuwe extra trajecten bestaat uit twee luiken: 163 extra trajecten voor maatwerkbedrijven en 72 trajecten in het kader van een proefproject met welzijns- en zorgorganisaties.
Vlaams minister van Sociale Economie Hilde Crevits: “Met de toekenning van deze 235 nieuwe trajecten geven heel wat mensen nieuwe kansen. Arbeidsmatige activiteiten binnen sociale economie helpen mensen die vandaag nog niet klaar zijn voor betaald werk om toch opnieuw aansluiting te vinden bij een werkvloer, op hun eigen tempo en met de nodige begeleiding. Tegelijk blijven we vernieuwen. Met het proefproject ontginnen we nieuwe terreinen en onderzoeken we hoe we het aanbod van aangepaste werkvloeren nog breder en toegankelijker kunnen maken. Zo willen we op termijn nog meer mensen kansen geven. Dat is belangrijker dan ooit: we moeten zoveel mogelijk kwetsbare mensen helpen richting werk of een zinvolle dagactiviteit. Niet alleen voor onze samenleving, maar vooral voor henzelf. Werk en dagactiviteit zorgen voor structuur, houvast, sociaal contact en zelfvertrouwen. Dat zijn belangrijke hefbomen om op termijn opnieuw betaald aan de slag te gaan.”
163 trajecten voor maatwerkbedrijven
De trajecten voor de maatwerkbedrijven moeten blinde vlekken in het huidige aanbod aan werkvloeren wegwerken door ook nieuwe maatwerkbedrijven de kans te geven om met deze activiteiten te starten en maatwerkbedrijven, die hun huidige trajecten bijna volledig ingevuld hebben, nog te laten groeien. In totaal worden aan 28 erkende maatwerkbedrijven bijkomende trajecten toegekend. 5 maatwerkbedrijven daarvan krijgen nu voor de eerste keer trajecten toegewezen.
72 trajecten voor proefproject met welzijns- en zorgorganisaties
Het proefproject verkent het gebruik van externe werkposten. Dit zijn werkplekken buiten de eigen organisatie waar deelnemers begeleiding krijgen. Het doel is om het aanbod aan werkposten en activiteiten uit te breiden en de overstap tussen arbeidsmatige activiteiten binnen welzijn en binnen sociale economie te vergemakkelijken.
Bij arbeidsmatige activiteiten binnen welzijn ligt de nadruk op begeleiding en activering in een welzijnscontext. De focus ligt op opnieuw deelnemen aan de samenleving en het opbouwen van sociale contacten buitenshuis. Arbeidsmatige activiteiten binnen sociale economie laat deelnemers kennismaken met een meer arbeidsgerichte omgeving in de sociale economie. Daarbij is het doel om na het traject opnieuw betaald werk te vinden, in de sociale economie of in de reguliere economie.
De oproep voor dit nieuwe proefproject was bijzonder succesvol: in totaal dienden 33 welzijns- en zorgorganisaties een aanvraagdossier in, voor een totaal van 189 trajecten. Uiteindelijk kunnen met het voorziene budget 72 trajecten van start gaan. Het proefproject loopt nog tot eind 2027.
AMA SE in 2025: 34% stroomt uit naar werk
De maatwerkbedrijven stelden vorig jaar in totaal 1.698 plaatsen ter beschikking voor arbeidsmatige activiteiten binnen sociale economie. Voor de werkzoekenden die in 2025 werden toegeleid naar deze trajecten, blijkt dat 66,5% een arbeidsbeperking heeft, 63,6% kortgeschoold is en 58,4% – voor wie de werkloosheidsduur bij VDAB bekend is – al langer dan twee jaar werkzoekend is. Een traject duurt gemiddeld 9 maanden en vormt zo een relatief kort, maar intensief activerend traject met reële kansen op doorstroom naar werk: 34% van de deelnemers stroomde in 2025 uit naar werk bij afloop van het traject, 32% was zes maanden later nog steeds