Aantal vacatures terug op niveau van voor de coronacrisis

Publicatiedatum

Auteur

Liese Vleirick-Lecluyse

Deel dit artikel

Uit cijfers van Vlaams minister van Werk Hilde Crevits blijkt dat er in juni 2020 21.355 vacatures rechtstreeks aan VDAB werden gemeld. Dat zijn er nagenoeg evenveel als in juni 2019 en ruim 5.000 meer dan in mei 2020. In de afgelopen 12 maanden werden ruim 263.000 vacatures gemeld, dat zijn er ongeveer 9% minder dan 12 maanden eerder. Die daling is het gevolg van de dip in maart, april en mei van dit jaar.

De impact van de coronacrisis op de Vlaamse arbeidsmarkt is niet te onderschatten. De voorbije maanden werden heel wat minder vacatures gemeld bij VDAB. In juni is het tij ondertussen gekeerd, er werden 21.355 vacatures rechtstreeks aan VDAB gemeld. Dat zijn er nagenoeg evenveel als in juni 2019 en in vergelijking met mei 2020 zijn dat er ruim 5.000 meer. Het herstel dat zich in mei 2020 al aandiende, zet zich nu verder.

Ondernemers in Vlaanderen zijn nu op zoek naar middengeschoolde werknemers en dan vooral in de sector van dranken, voeding en tabak, land- en tuinbouw en gezondheidszorg. Vooral in de land- en tuinbouwsector zien we de afgelopen 12 maanden een grote toename van het aantal vacatures, een stijging met meer dan 52%.

Voor horeca en toerisme en bijvoorbeeld managementbureaus en beveiliging is het nog steeds moeilijk. In horeca en toerisme werden 33,7% minder vacatures gemeld in juni 2020 ten opzichte van juni 2019, maar de meeste ondernemers in die sector zijn evenwel pas kunnen starten op 8 juni of 1 juli. Ook hier zien we wel een enorme stijging ten opzichte van mei 2020, toen waren er 182 vacatures in de sector van horeca en toerisme, in juni 2020 waren dat er al 674.

Vlaams minister van Werk Hilde Crevits: “Het is heel positief om te zien dat het aantal gemelde vacatures opnieuw aansluit met de trend van vorige jaren. Voor horeca en toerisme blijft het nog moeilijk, maar ook voor hen zullen de komende weken en maanden hopelijk goed nieuws brengen. Sinds 8 juni mogen restaurants en cafés opnieuw open, sinds 1 juli ook pretparken bijvoorbeeld. Als deze trend zich kan verder zetten, dan zijn we opnieuw op het goede spoor met onze arbeidsmarkt.”

Nieuws

Aantal suïcidepogingen in Vlaanderen daalt, maar preventie en opvolging blijven cruciaal

Uit het jaarverslag suïcidepogingen 2022 blijkt dat het aantal suïcidepogingen in Vlaanderen sinds 2020 daalde met 4,3%. Dat meldt Vlaams minister van Welzijn, Volksgezondheid en Gezin Hilde Crevits. In 2022 werden naar schatting 8.943 suïcidepogingen gemeld via spoedopnamediensten in Vlaamse ziekenhuizen. 60% van deze pogingen werd ondernomen door vrouwen, 40% door mannen. Na aanmelding geeft de helft van de personen aan nog steeds suïcidale gedachten te hebben. Dit toont het belang en de nood van een goede vervolgzorg op maat aan, een van de speerpunten van het Vlaams Actieplan Suïcidepreventie.

Minister Crevits kent investeringssteun toe voor nieuwbouw kinderopvang Hopsa in Neeroeteren

Vlaams minister van Welzijn, Volksgezondheid en Gezin Hilde Crevits kent een investeringssteun van 606.000 euro toe voor de nieuwbouw van Kinderopvang Hopsa in Neeroeteren bij Maaseik. In de kinderopvang zal plaats zijn voor 19 plaatsen 0 tot 3-jarigen. Hopsa krijgt hiermee een uitbreiding van 10 plaatsen voor kinderen.

Minister Crevits wil bloedafnames op PFAS uitbreiden naar verschillende plaatsen in Vlaanderen

Vlaams minister van Welzijn, Volksgezondheid en Gezin Hilde Crevits laat de PFAS-bloedafnames uitbreiden naar verschillende met PFAS-verontreinigde gebieden in Vlaanderen. Het moet meer inzicht bieden in de blootstelling aan PFAS in het bloed van mensen. Het gaat onder meer over Beringen en Ronse. Er wordt ook verder onderzoek gevoerd om te bepalen waar er nog in Vlaanderen extra steekproeven kunnen plaatsvinden.