Minister Crevits bundelt alle belangrijke info voor lokale besturen rond de impact van de beperking van de werkloosheid in de tijd op 1 website: “Belangrijk dat gemeenten zich goed kunnen organiseren op wat komt”
Vanaf 1 januari 2026 wordt de werkloosheidsuitkering in België gradueel beperkt in de tijd waardoor langdurig werklozen hun werkloosheidsuitkering zullen verliezen. De maatregel heeft een grote impact op de lokale besturen en de OCMW’s want veel mensen die hun werkloosheidsuitkering verliezen zullen navraag doen of ze recht hebben op een leefloon. Minister Crevits wil de Vlaamse gemeenten daarom zoveel mogelijk ondersteunen en voorziet in een nieuwe webpagina met alle info voor de lokale besturen en hun medewerkers. Op de website zal onder andere meer info te vinden zijn met verschillende contactlinken, worden er linken gelegd naar opleidingsmogelijkheden en worden ze geïnspireerd over hoe ze hun personeelsorganisatie optimaal kunnen organiseren. Lokale besturen die nog bijkomende vragen hebben, kunnen ook terecht bij het Agentschap Binnenlands Bestuur. Op basis van die vragen zal er ook een overzicht van ‘veelgestelde vragen’ worden opgemaakt. Dit alles om de lokale besturen zo goed mogelijk te helpen.
Tegelijk zal minister Crevits er blijven op toezien dat de beloofde financiering van het federale niveau naar de lokale besturen komt. De federale regering heeft beslist om de OCMW’s in België met meer dan 300 miljoen euro extra te ondersteunen, een deel daarvan zou nog in 2025 gestort worden. Het budget dient o.a. voor dossierbehandelingskosten en de financiering van het leefloon van mensen die hun uitkering verliezen. Tot op vandaag heeft nog enkel Vlaamse lokaal bestuur deze middelen ontvangen. Dit terwijl ze zich ondertussen wel al aan het voorbereiden zijn op de extra werkdruk die ze verwachten door bijvoorbeeld extra personeel aan te werven.
De Vlaamse Regering blijft tegelijk ook de samenwerking tussen de lokale besturen en VDAB onder de loep nemen zodat deze zich meer dan ooit focust op een vlottere informatiedoorstroming en een meer succesvolle begeleiding naar werk. Tegelijk worden de banden met de sector van de sociale economie aangehaald, met de 120 erkende maatwerkbedrijven, waarin er honderden beschikbare plaatsen zijn om ingevuld te worden door personen met een arbeidsbeperking en met een grote afstand tot de arbeidsmarkt.
Minister Crevits van Binnenland: “De federale maatregel zal ongetwijfeld uitdagingen met zich meebrengen voor onze lokale besturen en hun OCMW’s. Daarom willen we vanuit Vlaanderen de lokale besturen en hun OCMW’s zoveel mogelijk helpen om zich goed te organiseren op wat komt. Ik heb aan het Agentschap Binnenlands Bestuur de opdracht gegeven om een overzicht op hun website te plaatsen met allerlei nuttige info. Er zullen ook goede praktijken van andere gemeenten en tips te vinden zijn. Het Agentschap staat klaar om lokale besturen te helpen bij deze opdracht. Ik heb alleszins veel vertrouwen in het kennen en kunnen van onze lokale besturen en OCMW’s om van deze maatregel mee een succes te maken.”
Naar de website >>