Dit najaar kan proefproject resomatie van start gaan

Publicatiedatum

Tags

Binnenland

Deel dit artikel

Dit najaar zal er in Vlaanderen een proefproject rond resomatie kunnen starten. Dat heeft Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits (cd&v) in het Vlaams parlement geantwoord op een vraag van Katrien Schryvers (cd&v). Bij resomatie wordt het lichaam van een overleden persoon via een specifiek proces “verwaterd” in plaats van gecremeerd zoals bij crematie. Resomatie wordt ook water-crematie of alkalische hydrolyse genoemd. 

De Vlaamse overheid is bevoegd voor de basisreglementering van de lijkbezorging en de begraafplaatsen. Dat gaat over verschillende manieren van lijkbezorging: begraven, verstrooien of bewaren van as na de crematie. De voorbije jaren keurde het Vlaams Parlement op initiatief van cd&v-parlementslid Katrien Schryvers al verschillende aanpassingen aan de regelgeving rond lijkbezorging goed. Op haar herhaalde vraag is ondertussen ook decretaal opgenomen dat de Vlaamse Regering andere mogelijkheden van lijkbezorging kan toelaten dan begraven of cremeren, zoals bijvoorbeeld resomatie als de resultaten van het proefproject positief beoordeeld worden.

Er komt nu 1 proefproject. Twee crematoria Pontes en Westlede hebben interesse om een proefproject in Wilrijk op te zetten. Pontes is al met een aantal voorbereidingen begonnen. Beide crematoria kunnen in april 2025 een vergunning aanvragen met voorwaarden op maat, onder meer rond de opvolging van relevante milieutechnische aspecten zoals de lozing van het effluent en geurhinder. Na de aflevering van de vergunning kan het proefproject opstarten, als ook de technische ruimtes bedrijfsklaar zijn, een resomator is aangekocht en personeel is opgeleid. De proefresomatie zal uiteraard op een serene en waardige wijze gebeuren met respect voor de overledene.   

Momenteel, zo laat minister Crevits weten, wordt ook de laatste hand gelegd aan de samenwerkingsovereenkomsten met KULeuven en de Universiteit van Antwerpen, die wetenschappelijk onderzoek zullen voeren naar respectievelijk het medische aspect en het milieuaspect tijdens het proefproject. KULeuven zal drie lichamen bezorgen, waarop het proces van resomatie zal worden toegepast. Het gaat om lichamen van personen die ervoor gekozen hebben om na het overlijden hun lichaam te schenken aan de wetenschap. KULeuven zal het onderzoek voeren naar het medische aspect, onder meer over de afbraak van ziektekiemen na het proces van alkalische hydrolyse. De Universiteit van Antwerpen zal zich bezighouden met het onderzoek rond de milieutechnische aspecten. Beide universiteiten zullen een onderzoeksrapport opstellen dat voor beoordeling zal worden overgemaakt aan de Vlaamse Instelling voor Technologisch Onderzoek (VITO).  

Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits: “Op basis van de onderzoeksrapporten zal VITO een voorstel formuleren voor resomatiespecifieke VLAREM-milieunormen aan mijn collega Jo Brouns. De resultaten van dit proefproject zijn nodig zodat ik een regelgevend kader rond lijkbezorging kan uitwerken om resomatie als nieuwe vorm van lijkbezorging naast begraven en crematie wettelijk mogelijk kan maken. Als resomatie wordt ingevoerd, is dit de derde lijkbezorgingsvorm nadat de crematie in 1932 als tweede vorm van lijkbezorging werd ingevoerd.” 

Katrien Schryvers, die als eerste de mogelijkheid om resomatie toe te voegen aan de gangbare lijkbezorgingsvormen op tafel legde, is tevreden dat de minister er zo snel werk van maakt. “Ik heb de voorbije jaren verschillende voorstellen gedaan om mensen meer keuzemogelijkheden te geven op vlak van lijkbezorging en afscheid nemen. Denk aan de mogelijkheid om sterrenkindjes te begraven of cremeren, ongeacht de duur van de zwangerschap, natuurbegraafplaatsen of de mogelijkheid om vast te leggen in een laatste wilsbeschikking dat men zijn lichaam wil schenken aan de wetenschap. Leidraad daarbij is steeds dat een stoffelijk overschot met de nodige waardigheid en respect moet bejegend worden. Door meer keuzemogelijkheden te geven kunnen mensen het afscheid van een geliefde bovendien zo persoonlijk mogelijk invullen. Dit biedt troost in het rouwproces en kan heel helend zijn”, sluit Schryvers af.

Nieuws

Minister Crevits investeert in dorpshuizen om buurtbewoners terug meer samen te brengen: al 31 projecten kunnen rekenen op steun

Op initiatief van Vlaams minister van Plattelandsbeleid Hilde Crevits kunnen 31 dorpshuizen verspreid over Vlaanderen rekenen op de steun van de Vlaamse Landmaatschappij (VLM) en de Koning Boudewijnstichting (KBS). Samen ontvangen zij 304.000 euro. Het gaat om plekken die de lokale gemeenschap versterken en waar sterk ingezet wordt op verbinding en ontmoeting.

Nederlands leren blijft populair bij nieuwkomers

Meer dan 83.000 mensen kwamen in 2025 langs bij de agentschappen Integratie en Inburgering met de vraag om Nederlands te leren. Uiteindelijk schreven er ruim 138.000 unieke personen zich in voor een NT2-opleiding. Ook de cursus Maatschappelijke Oriëntatie (MO) blijft een belangrijke pijler binnen het inburgeringstraject: 19.000 mensen namen voor het eerst deel aan een cursus MO. Daarnaast werden vorig jaar bijna 18.000 inburgeringsattesten uitgereikt.

Vlaams minister Hilde Crevits roept gemeenten op om meer aandacht te hebben voor rust- of herdenkingsplaatsen voor huisdieren.

Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits roept alle lokale besturen in Vlaanderen op meer aandacht te hebben voor initiatieven rond herdenking of omgang met overleden gezelschapsdieren. Ze vraagt ook om bestaande initiatieven zoals dierenbegraafplaatsen of herdenkingsplaatsen te melden aan het Agentschap Binnenlands Bestuur, zodat mensen makkelijk terugvinden waar ze terecht kunnen voor een laatste rustplaats voor hun overleden gezelschapsdier. De minister wil werk maken van een laagdrempelige en toegankelijke inventaris en stuurde daarvoor een brief naar alle 285 Vlaamse gemeenten.