Minister Crevits benoemt aangewezen burgemeester Heuvelland niet

Publicatiedatum

Tags

Binnenland

Deel dit artikel

Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits beslist om de aangewezen burgemeester van Heuvelland Wieland De Meyer niet te benoemen na een ongunstige adviezen van zowel de procureur des Konings West-Vlaanderen, de procureur-generaal van het Hof van Beroep te Gent, het Agentschap Binnenlands Bestuur als de West-Vlaamse gouverneur.

“Het benoemingsproces van de burgemeesters startte begin dit jaar. Op Oudenburg en Heuvelland na, heb ik in 283 gemeenten de aangewezen-burgemeester benoemd. Voor Heuvelland kon de benoeming van de burgemeester niet doorgaan zolang er geen definitieve uitspraak was over de geldigheid van de verkiezingen. Intussen heeft de Raad van State beslist dat de gemeenteraadsverkiezingen in Heuvelland niet moeten worden overgedaan. Op basis van alle verkregen documenten en ongunstige adviezen, heb ik beslist om de aangewezen-burgemeester van Heuvelland, Wieland De Meyer, niet te benoemen.” Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits   

De aangewezen-burgemeester van Heuvelland, Wieland De Meyer, wordt niet benoemd. Minister Crevits volgt daarin de negatieve adviezen van zowel de procureur des Konings West-Vlaanderen, de procureur-generaal van het Hof van Beroep te Gent, het Agentschap Binnenlands Bestuur als de West-Vlaamse gouverneur.  

De forensische audit, het onafgewerkte verbetertraject n.a.v. die audit en de feiten in het een lopend strafrechtelijk opsporingsonderzoek naar belangenvermenging vormen volgens de adviezen een gegrond bezwaar tegen het voordragen van Wieland De Meyer voor het ambt van burgemeester in Heuvelland. De West-Vlaamse provinciegouverneur stelt dat de aangewezen-burgemeester niet over de vereiste kwaliteiten en vaardigheden beschikt om Heuvelland met bekwaamheid en voldoende moreel gezag te leiden en het ambt van burgemeester uit te oefenen.  

Procedure 

Sinds de gemeenteraadsverkiezingen van 13 oktober 2024 wordt de verkozene met de meeste naamstemmen van de grootste coalitiefractie burgemeester. Deze verkozene heeft tijdens de installatievergadering van de gemeenteraad de eed afgelegd als aangewezen-burgemeester. Daarna volgt het benoemingsproces waarbij de minister overgaat tot de al dan niet benoeming van de burgemeesters. Hiervoor worden zowel adviezen van de procureur-generaals als van de provinciegouverneurs ingewonnen.   

In het advies van de betrokken procureur-generaal wordt vermeld of er een lopend onderzoek is lastens de kandidaat-burgemeester of waar de kandidaat bij betrokken is. Er kan ook verwezen worden naar eventuele vermelding in het strafregister. Mede op basis daarvan brengt de provinciegouverneur vervolgens een advies uit over de geschiktheid van de aangewezen-burgemeester om het ambt van burgemeester te vervullen. Na de benoeming door de minister wordt de burgemeester uitgenodigd om officieel de eed af te leggen in handen van de provinciegouverneur.  

Wat nu? 

De beslissing tot niet-benoeming van minister Crevits betekent dat de gemeenteraad van Heuvelland verzocht wordt om een nieuwe aangewezen-burgemeester voor te dragen. Wieland De Meyer kan gedurende de huidige bestuursperiode 2024-2030 op basis van de huidige regelgeving niet meer kan benoemd worden tot burgemeester, en dit ambt ook niet kan waarnemen. Het staat de betrokkene uiteraard wel vrij om beroep aan te tekenen bij de Raad van State. 

Het burgemeestersmandaat wordt tot de eedaflegging van de nieuwe aangewezen-burgemeester waargenomen door de eerste schepen. De tweede stemmenkampioen van dezelfde lijst als De Meyer zal, zoals beschreven in het decreet, uitgenodigd worden om het mandaat van aangewezen-burgemeester op te nemen en de eed af te leggen in handen van de voorzitter van de gemeenteraad. Hierna volgt opnieuw een benoemingsproces waarbij de minister een beslissing zal nemen over de benoeming van de nieuwe aangewezen-burgemeester.  

Nieuws

Betere bescherming en ondersteuning voor klokkenluiders: minister Crevits legt hervormingsplan op tafel

Wie ernstige wantoestanden binnen de organisatie wil aankaarten, moet dat zonder angst of negatieve gevolgen kunnen doen. Vlaams minister van Bestuurszaken Hilde Crevits wil daarom de klokkenluidersregeling hervormen die de bescherming en ondersteuning van klokkenluiders aanzienlijk moet versterken. Eén van de voorstellen is om de Vlaamse Ombudsdienst aan te duiden als centrale ondersteuner, zodat melders beter geïnformeerd worden over hun rechten, de te volgen procedures en de bescherming waarop ze kunnen rekenen. Daarnaast wil de minister het ook eenvoudiger maken om een melding te doen. De hervorming moet ook nieuwe strafrechtelijke sancties mogelijk maken voor wie klokkenluiders onder druk zet of benadeelt.

Minister Crevits erkent 26 geloofsgemeenschappen in Vlaanderen. 32 geloofsgemeenschappen krijgen geen erkenning.

De afgelopen maanden deed de informatie- en screeningsdienst (ISD) een grondig screeningsonderzoek bij 64 geloofsgemeenschappen die een aanvraag indienden om erkend te worden in Vlaanderen. Nu de eindrapporten er zijn, beslist Vlaams minister van Binnenland en Samenleven Hilde Crevits om 26 lokale geloofsgemeenschappen te erkennen. 32 erkenningsaanvragen worden niet goedgekeurd, omdat de betrokken lokale geloofsgemeenschappen niet voldoen aan alle criteria opgenomen in het Erkenningsdecreet.

Administratie na overlijden voortaan eenvoudiger: Diependaele, Crevits en Gennez lanceren digitaal overlijdensplatform

Het Vlaams Parlement heeft het decreet goedgekeurd voor de invoering van een digitaal overlijdensplatform. Met dit platform willen minister-president Matthias Diependaele, Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits en Vlaams minister van Welzijn Caroline Gennez de administratieve last bij overlijdens aanzienlijk verlichten, zowel voor nabestaanden als voor lokale besturen.