Minister Crevits start tuchtonderzoek op naar burgemeester in Aalter

Publicatiedatum

Deel dit artikel

Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits start een tuchtonderzoek op naar burgemeester Pieter De Crem wegens grove nalatigheid.

Audit Vlaanderen heeft op mijn vraag een forensische audit gevoerd naar de werkwijze van Aalter over de inschrijvingen in de gemeente. De resultaten van deze audit zijn ernstig en zwaarwichtig. Uit de audit blijkt dat de wettelijke bepalingen gedurende lange tijd manifest zijn overtreden, ondanks verschillende waarschuwingen binnen het eigen bestuur en van de hogere overheid. Om die reden heb ik beslist om een tuchtonderzoek op te starten naar burgemeester Pieter De Crem wegens grove nalatigheid. - Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits

Audit

Minister Crevits kreeg een toelichting over de audit. Daaruit blijkt voor minister Crevits dat in Aalter de wettelijke bepalingen manifest en gedurende lange periode overtreden zijn, ondanks waarschuwingen van binnen het bestuur alsook van de hogere overheid.

Uit de audit blijkt dat er een ongelijke behandeling was van mensen met een buitenlandse herkomst. Zij werden disproportioneel vaker en zonder objectieve motivering aan een woonkwaliteitscontrole onderworpen, waardoor het langer duurde voordat ze – zelfs voorlopig - ingeschreven werden.

De audit vermeldt duidelijke aanwijzingen van de individuele verantwoordelijkheid van de burgemeester. Om die reden zal minister Crevits een tuchtonderzoek opstarten.

 

Tuchtonderzoek

Het tuchtonderzoek zal uitgevoerd worden door de gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen. Zij krijgt de opdracht om een onderzoek te voeren, een verslag op te maken en een dossier samen te stellen. Op basis van dat verslag kan de minister beslissen om over te gaan tot een tuchtstraf. Een tuchtstraf kan een schorsing of een afzetting zijn.

Het is volgens de regelgeving onmogelijk om de burgemeester preventief te schorsen.

 

Eerdere klachten

Er was eerder een klacht ingediend over het inschrijvingsbeleid van de gemeente Aalter. Na onderzoek besliste minister Crevits om de specifieke collegebesluiten – die voorwerp uitmaakten van de klacht – te vernietigen. Pas na haar vraag heeft de gemeenteraad van Aalter beslist om alle onwettigheden volledig stop te zetten en de regels correct te volgen.

Nieuws

Nederlands leren blijft populair bij nieuwkomers

Meer dan 83.000 mensen kwamen in 2025 langs bij de agentschappen Integratie en Inburgering met de vraag om Nederlands te leren. Uiteindelijk schreven er ruim 138.000 unieke personen zich in voor een NT2-opleiding. Ook de cursus Maatschappelijke Oriëntatie (MO) blijft een belangrijke pijler binnen het inburgeringstraject: 19.000 mensen namen voor het eerst deel aan een cursus MO. Daarnaast werden vorig jaar bijna 18.000 inburgeringsattesten uitgereikt.

Vlaams minister Hilde Crevits roept gemeenten op om meer aandacht te hebben voor rust- of herdenkingsplaatsen voor huisdieren.

Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits roept alle lokale besturen in Vlaanderen op meer aandacht te hebben voor initiatieven rond herdenking of omgang met overleden gezelschapsdieren. Ze vraagt ook om bestaande initiatieven zoals dierenbegraafplaatsen of herdenkingsplaatsen te melden aan het Agentschap Binnenlands Bestuur, zodat mensen makkelijk terugvinden waar ze terecht kunnen voor een laatste rustplaats voor hun overleden gezelschapsdier. De minister wil werk maken van een laagdrempelige en toegankelijke inventaris en stuurde daarvoor een brief naar alle 285 Vlaamse gemeenten.

Terug meer fysieke dienstverlening binnen Vlaamse overheid

Vlaams minister van Bestuurszaken Hilde Crevits zorgt ervoor dat offline, fysieke dienstverlening aan burgers opnieuw op gelijke voet wordt gezet met digitale dienstverlening. De diensten van de Vlaamse overheid zullen zich zo moeten organiseren dat burgers steeds een laagdrempelig, persoonlijk contact kunnen hebben met medewerkers, zij het via fysieke loketten of andere offline alternatieven zoals een telefoongesprek of een afspraak op kantoor.