Minister Crevits start tuchtonderzoek op naar burgemeester in Aalter

Publicatiedatum

Deel dit artikel

Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits start een tuchtonderzoek op naar burgemeester Pieter De Crem wegens grove nalatigheid.

Audit Vlaanderen heeft op mijn vraag een forensische audit gevoerd naar de werkwijze van Aalter over de inschrijvingen in de gemeente. De resultaten van deze audit zijn ernstig en zwaarwichtig. Uit de audit blijkt dat de wettelijke bepalingen gedurende lange tijd manifest zijn overtreden, ondanks verschillende waarschuwingen binnen het eigen bestuur en van de hogere overheid. Om die reden heb ik beslist om een tuchtonderzoek op te starten naar burgemeester Pieter De Crem wegens grove nalatigheid. - Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits

Audit

Minister Crevits kreeg een toelichting over de audit. Daaruit blijkt voor minister Crevits dat in Aalter de wettelijke bepalingen manifest en gedurende lange periode overtreden zijn, ondanks waarschuwingen van binnen het bestuur alsook van de hogere overheid.

Uit de audit blijkt dat er een ongelijke behandeling was van mensen met een buitenlandse herkomst. Zij werden disproportioneel vaker en zonder objectieve motivering aan een woonkwaliteitscontrole onderworpen, waardoor het langer duurde voordat ze – zelfs voorlopig - ingeschreven werden.

De audit vermeldt duidelijke aanwijzingen van de individuele verantwoordelijkheid van de burgemeester. Om die reden zal minister Crevits een tuchtonderzoek opstarten.

 

Tuchtonderzoek

Het tuchtonderzoek zal uitgevoerd worden door de gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen. Zij krijgt de opdracht om een onderzoek te voeren, een verslag op te maken en een dossier samen te stellen. Op basis van dat verslag kan de minister beslissen om over te gaan tot een tuchtstraf. Een tuchtstraf kan een schorsing of een afzetting zijn.

Het is volgens de regelgeving onmogelijk om de burgemeester preventief te schorsen.

 

Eerdere klachten

Er was eerder een klacht ingediend over het inschrijvingsbeleid van de gemeente Aalter. Na onderzoek besliste minister Crevits om de specifieke collegebesluiten – die voorwerp uitmaakten van de klacht – te vernietigen. Pas na haar vraag heeft de gemeenteraad van Aalter beslist om alle onwettigheden volledig stop te zetten en de regels correct te volgen.

Nieuws

Werknemers- en werkgeversorganisaties lanceren samen met Vlaanderen een agressieprotocol voor lokale en provinciale besturen

Voor het eerst hebben de werknemers- en werkgeversorganisatie een agressieprotocol opgemaakt. Daarin staan nieuwe richtlijnen voor aanpak tegen agressie voor lokale en provinciale besturen. Aanleiding is het overlijden van de maatschappelijk werker van het OCMW Gent. 

Minister Crevits investeert in dorpshuizen om buurtbewoners terug meer samen te brengen: al 31 projecten kunnen rekenen op steun

Op initiatief van Vlaams minister van Plattelandsbeleid Hilde Crevits kunnen 31 dorpshuizen verspreid over Vlaanderen rekenen op de steun van de Vlaamse Landmaatschappij (VLM) en de Koning Boudewijnstichting (KBS). Samen ontvangen zij 304.000 euro. Het gaat om plekken die de lokale gemeenschap versterken en waar sterk ingezet wordt op verbinding en ontmoeting.

Nederlands leren blijft populair bij nieuwkomers

Meer dan 83.000 mensen kwamen in 2025 langs bij de agentschappen Integratie en Inburgering met de vraag om Nederlands te leren. Uiteindelijk schreven er ruim 138.000 unieke personen zich in voor een NT2-opleiding. Ook de cursus Maatschappelijke Oriëntatie (MO) blijft een belangrijke pijler binnen het inburgeringstraject: 19.000 mensen namen voor het eerst deel aan een cursus MO. Daarnaast werden vorig jaar bijna 18.000 inburgeringsattesten uitgereikt.