Het aantal meldingen van ongewenst gedrag van derden tegenover personeelsleden van de Vlaamse overheid is groot. Daarom wil minister Crevits strenger optreden en entiteiten de tools in handen geven om gepast te kunnen optreden tegenover klanten bij een incident. Ambtenaren zullen vanaf 2026 ook makkelijk melding kunnen maken.
“Geen enkele vorm van agressie of geweld ten aanzien van de medewerkers kan getolereerd worden. We nemen extra maatregelen: een goed systeem om agressiemeldingen te registreren is 1 ding, maar ook langs daderszijde moeten we strenger kunnen optreden. Dat gebeurt nu nog te weinig, terwijl ik ervan overtuigd ben dat dit de sleutel is tot het terugdringen van het aantal meldingen. Iedere vorm van agressie moet aanleiding kunnen geven tot een gepast optreden, op maat van elke entiteit.”– Vlaams minister van Bestuurszaken Hilde Crevits
In 2024 registreerde de Vlaamse overheid 1.875 meldingen van ongewenst gedrag. Binnen de categorie ‘lichamelijk geweld’ gaat het om 377 meldingen. 1.347 gaan over ‘psychisch geweld’, 26 over ‘pesterijen’, 21 over ‘ongewenst seksueel gedrag’ en 166 ‘andere’.
Laagdrempelige meldingstool
Elk personeelslid binnen de Vlaamse overheid dat meent het slachtoffer te zijn van geweld, pesterijen of ongewenst seksueel gedrag door een derde kan dit via een vertrouwenspersoon laten registreren.
Minister Crevits wil die stap nog laagdrempeliger maken door mensen zélf de mogelijkheid te geven om een incident te melden. Er komt dit voorjaar nog een tool op de interne website van de Vlaamse overheid waar alle ambtenaren incidenten door derden rechtstreeks kunnen registreren. Er zal ook actief ingezet worden op sensibilisering en communicatie om het gebruik van deze tool aan te moedigen, zodat de Vlaamse overheid een beter zicht heeft op het aantal incidenten.
De registratie van meldingen is belangrijk voor het agressie- en veiligheidsbeleid om mogelijke risico’s te identificeren, te evalueren of gepaste maatregelen te nemen.
Strenger optreden tegen agressieve klanten
Tegelijk wil minister Crevits dat agressie- en veiligheidsbeleid binnen alle entiteiten van de Vlaamse overheid aanscherpen en strenger optreden tegenover derden. Slachtoffers krijgen na een incident de gepaste zorg, ondersteuning en begeleiding. Maar minister Crevits wil ook strenger optreden tegen de daders en ervoor zorgen dat elke entiteit gepaste maatregelen kan nemen wanneer een klant agressief optreedt tegenover een personeelslid.
Minister Crevits wil laten vastleggen in het dienstverleningscharter dat indien overheidspersoneel wordt geconfronteerd met agressie van burgers, er kordaat opgetreden kan worden en het agressie-voorval uitdrukkelijk kan worden meegenomen bij de beoordeling van een dossier. Zo kan het dossier dan bijvoorbeeld on hold gezet worden of het opleggen van hogere boetes.