Eénmalige verhoging persoonlijke assistentie- en persoonsvolgende budgetten voor personen met een handicap

Publicatiedatum

Deel dit artikel

De Vlaamse Regering heeft een eenmalige extra verhoging van persoonlijke-assistentie (PAB) en de persoonsvolgende budgetten (PVB) goedgekeurd voor 2022. De verhoging komt er om de nodige financiële ademruimte te geven aan budgethouders in deze periode van uitzonderlijk hoge inflatie. Door de hogere kosten bij hun ondersteuning kunnen PAB- en PVB-budgethouders de stijgende kosten niet opvangen.

“Door de uitzonderlijk hoge inflatie dit jaar, is er beslist om de PAB- en PVB-budgetten eenmalig te verhogen. Op die manier bieden we een antwoord op de stijgende personeelskosten en vermijden we dat budgethouders hier zelf uit eigen middelen in tegemoet moeten komen.” - Hilde Crevits


Persoonsvolgende budgetten (PVB) worden toegekend aan meerderjarige personen die zorg en intensieve ondersteuning nodig hebben. Hoe hoog iemand zijn of haar budget is, is afhankelijk van de nood aan ondersteuning.
De persoonlijke-assistentiebudgetten (PAB), bedoeld voor de financiering van de assistentie voor kinderen met een handicap thuis of op school, worden normaal eenmaal per jaar aangepast. Als de spilindex meermaals gedurende het jaar overschreden wordt, betekent dit dat de budgethouder deze loonstijgingen zelf voor een groot deel moet financieren. Omwille van de uitzonderlijk hoge inflatie in 2022 is dat niet altijd eenvoudig voor de budgethouders. We zorgen nu voor een compensatie door een eenmalige aanpassing van de budgetten. Concreet betekent dit dat voor PAB-budgethouders de bedragen verhoogd worden met 3,56%. Dat is de verhoging in 2022 die ze zouden hebben gekregen bij een stelselmatige aanpassing van de budgetten aan de spilindex, telkens voor de resterende maanden in 2022.


Voor PVB-budgethouders wordt de omslagsleutel van personeelspunten naar euro bij cashbesteding verhoogd met 3,2%, van 899,68 euro naar 928,51 euro. De aanpassingen van de budgetten en omslagsleutel gelden voor het hele jaar 2022. De Vlaamse Regering voorziet hiervoor 7,5 miljoen euro.


Bij vergunde zorgaanbieders wordt bij het overschrijden van de spilindex de indexering van de lonen automatisch mee vergoed zodat de extra loonkost wordt gesubsidieerd.

Nieuws

Aantal meldingen van agressief of ongewenst gedrag stijgt fors binnen Vlaamse overheid: nieuwe regeling dat dossiers tijdelijk kan opschorten in geval van agressie voortaan van kracht

Het aantal meldingen van ongewenst gedrag van derden tegenover personeelsleden van de Vlaamse overheid steeg met 60%. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van Vlaams minister van Bestuurszaken Hilde Crevits. De minister wil daarom strenger optreden: indien overheidspersoneel wordt geconfronteerd met agressie van burgers, kan er voortaan onmiddellijk en kordaat op worden gereageerd door het voorval uitdrukkelijk mee te nemen bij de beoordeling van het dossier van de betrokken persoon. De regeling werd vastgelegd in het nieuw Vlaams Dienstverleningscharter van de Vlaamse overheid en werd deze week via een omzendbrief gecommuniceerd naar alle entiteiten. 

Crevits ondersteunt lokale besturen voor sociale cohesie en betere integratie

Vlaams minister van Integratie en Inburgering Hilde Crevits investeert 11,8 miljoen euro in organisaties die lokale besturen ondersteunen bij het versterken van de lokale sociale cohesie en integratie. Alle Vlaamse steden en gemeenten kunnen de komende drie jaar gratis gebruik maken van hun expertise. De focus ligt op werk, onderwijs, Nederlands als verbindende taal en de participatie van kwetsbare groepen aan de samenleving.

Crevits wil duidelijke regels rond ‘crematietoerisme’

Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits wil de praktijk waarbij lichamen van overledenen vanuit Vlaanderen naar Nederland door Vlaamse uitvaartondernemers worden vervoerd voor een zogenoemde ‘technische crematie’ grondig bekijken en hierover duidelijke regels opnemen in het nieuwe Vlaamse decreet op de lijkbezorging. Bij zo’n technische crematie wordt het lichaam van een in Vlaanderen overleden persoon in het buitenland gecremeerd, waarna de as opnieuw naar Vlaanderen wordt gebracht voor de uitvaart of de asbestemming. Volgens de minister roept die praktijk belangrijke juridische en maatschappelijke vragen op. Dat heeft ze geantwoord op een vraag van Katrien Schryvers in de commissie in het Vlaams Parlement.