Minister Crevits oogst laatste wijndruiven en ondersteunt professionalisering Vlaamse wijnbouw

Publicatiedatum

Auteur

Liese Vleirick-Lecluyse

Deel dit artikel

Vlaams minister van Landbouw en Voeding Hilde Crevits wil de wijnbouwsector in Vlaanderen professionaliseren. Het is voor het eerst dat dit gebeurt. De minister zal 60.000 euro vrijmaken voor de Vzw Belgische Wijnbouwers. Vorig jaar werd er in Vlaanderen 750.000 liter wijn geproduceerd en het aantal wijnboeren groeit. Minister Crevits wil de Vlaamse wijnbouw daarom de volgende jaren meer op de kaart zetten. Dat maakte ze bekend terwijl ze de laatste wijndruiven mocht oogsten op het wijndomein Waes in Zwijnaarde.

De wijnbouw in ons land en in Vlaanderen kent de laatste jaren een forse groei. Er wordt meer wijn geproduceerd op een grotere oppervlakte en het aantal wijnboeren neemt toe. Uit prognoses blijkt dat de groei de komende jaren nog zal aanhouden. De klimaatverandering maakt dat meer druivenrassen in onze streek zullen gedijen. De Vzw Belgische Wijnbouwers vertegenwoordigt momenteel 85% van de Belgische wijnbouwers. Die vereniging werkt met vrijwilligers maar botst door de forse productiegroei tegen haar limieten. Er bestaat een duidelijke nood aan professionalisering op het vlak organisatie, opleiding en promotie.

Daarom zal Vlaams minister van Landbouw en Voeding Hilde Crevits via een projectsubsidie de wijnsector stimuleren om zich verder te ontwikkelen en te organiseren. De Vzw Belgische Wijnbouwers zal kunnen rekenen op een subsidie van 60.000 euro. Die steun zal dienen om de sector beter te omkaderen, de samenwerking tussen de wijnbouwers te stimuleren en de interactie in de ganse keten te versterken.

Het is de ambitie om via die samenwerking duidelijk stappen vooruit te zetten op vlak van de kwaliteit van onze Vlaamse wijnen. Onder meer dankzij de uitwisseling van kennis en good-practices. Daarnaast zal de wijnsector campagnes lanceren om de Vlaamse wijnen bekender te maken bij het brede publiek in binnen- en buitenland. Nog deze winter zal er samen met de wijnbouwsector een online symposium worden georganiseerd. In het programma van dat symposium zullen opportuniteiten en uitdagingen, kennisdelen en innovatie de rode draad vormen.

De samenwerking tussen de Belgische Wijnbouwers heeft verschillende voordelen. Een producentenorganisatie bijvoorbeeld opent meerdere deuren tot deelname aan Vlaamse demonstratieprojectsteun om duurzame praktijken en technieken in de bedrijven te integreren. Er liggen ook mogelijkheden op het vlak van Europese steunmaatregelen en samenwerkingsverbanden wat kansen biedt naar bredere bekendheid van de Vlaamse wijn.

Vlaams minister van Landbouw en Voeding Hilde Crevits: “Kwaliteit, authenticiteit en nabijheid vormen samen een unieke combinatie voor onze wijnbouwers. We geloven er sterk in dat de Vlaamse wijnsector een mooie toekomst tegemoet gaat. Als onze wijnbouwers de volgende jaren verder de weg van de professionalisering en innovatie inslaan samen met onze gerenommeerde onderzoeksinstellingen, schuilt er in de wijnsector een groot potentieel om verder te groeien in harmonie met de toenemende vraag naar lokale producten. Samen willen we de lekkere Vlaamse wijn nog meer op de (wijn)kaart zetten.”

Nieuws

195 lokale besturen aan de slag om meer mensen te begeleiden naar een job

195 Vlaamse gemeenten hebben ingetekend op een tweede oproep binnen het Vlaams Lokaal Activeringspact. Met dat pact stimuleert Vlaams minister van Binnenland en Sociale Economie Hilde Crevits de lokale besturen om meer leefloongerechtigden te activeren richting werk. Samen hebben ze de ambitie om de komende 12 maanden, bovenop hun huidige inspanningen, ongeveer 16.611 leefloongerechtigden te activeren. Omdat deze lokale besturen de lat hoger leggen worden ze financieel gestimuleerd. Het gaat om een totale investering van ruim 8,5 miljoen euro.  

Minister Crevits past minimummaat voor tong aan

De minimummaat voor de vangst van tong door de Belgische vissers verandert van 25 naar 24 cm. Dat heeft minister van Zeevisserij Hilde Crevits beslist. De beslissing gaat in op 15 februari.  

Vlaams minister Hilde Crevits investeert 230.000 euro in startende sociaal ondernemers

Met de oproep ‘Sociaal ondernemen – starters’ steunt Vlaams minister van Sociale Economie Hilde Crevits beginnende ondernemers in de opstartfase van hun sociale onderneming. Na de meest recente oproep (2024) werden 10 projecten goedgekeurd, verspreid over Vlaanderen, die in totaal ruim 230.000 euro aan steun toegekend krijgen.