Nieuw investeringsfonds voor beloftevolle nanotech start-ups

Publicatiedatum

Deel dit artikel

Op voorstel van Vlaams minister van Innovatie Hilde Crevits heeft de Vlaamse Regering beslist om 30 miljoen euro vrij te maken voor de oprichting van een nieuw imec.xpand fonds. Deze strategische investering creëert een hefboom tot het aantrekken van privaat durfkapitaal, waardoor beloftevolle Vlaamse nanotech start-ups kunnen uitgroeien tot succesvolle bedrijven. Dat zal de economische relance een enorme boost geven en tegelijkertijd Vlaanderen als innovatieve kennisregio op de kaart zetten. “Het eerste imec.xpand fonds heeft in 12 start-ups geïnvesteerd en gezorgd voor 170 jobs, een aantal dat de komende jaren nog verder zal stijgen. Indigo Diabetes is een van de bedrijven die via het fonds een kleine, implanteerbare sensor heeft ontwikkeld om de bloedsuikerspiegel te meten. Een belangrijk hulpmiddel voor de vele mensen die aan diabetes lijden. Met dit tweede fonds willen we nog meer start-ups aantrekken en laten groeien tot grote bedrijven.” aldus Vlaams minister van Innovatie Hilde Crevits.

“Vlaanderen beschikt over de kennis, de infrastructuur, het innovatieve ecosysteem en nu ook over het investeringsklimaat om start-ups te laten uitgroeien tot grote bedrijven. Door het aantrekken van investeringen naar Vlaanderen, vormt imec.xpand de drijver voor toekomstige jobcreatie en dus de motor van de relance” - Hilde Crevits  

 

Imec.xpand is een onafhankelijk beheerd durfkapitaalfonds dat gericht is op innovatie in nanotechnologie. Het eerste imec.xpand fonds ging in 2017 van start met een beschikbaar kapitaal van 117 miljoen euro. Naast de investering van de Vlaamse overheid (30 miljoen euro) investeerden ook een aantal gereputeerde internationale bedrijven (Samsung, Applied Materials, Philips, SK Hynix), financiële instellingen (BNP Paribas Fortis, KBC, Belfius Insurance), universiteiten (KU Leuven, UGent) en lokale en internationale overheidsgerelateerde partijen (FPIM, Brabantse Ontwikkelingsmaatschappij, PMV).

 

Sinds haar oprichting heeft het fonds in 12 start-ups geïnvesteerd. Door deze investeringen te koppelen aan de unieke infrastructuur en de expertise die onderzoekscentrum imec heeft opgebouwd door jarenlange samenwerking in de halfgeleiderindustrie, speelt imec.xpand een onderscheidende rol. Dit unieke kader maakt deep-tech innovatie mogelijk waardoor ambitieuze start-ups concrete oplossingen kunnen ontwikkelen voor belangrijke maatschappelijke uitdagingen, bijvoorbeeld in de gezondheidszorg.

 

Recent nog leidde imec.xpand een investeringsronde van 5,4 miljoen euro in Pulsify Medical. Deze spin-off van imec en de KU Leuven ontwikkelt een slimme pleister die op basis van ultrasone golven de werking van het hart kan monitoren. De unieke sensor-expertise van imec en de geavanceerde softwarekennis van de KU Leuven vormen de bouwstenen van een unieke innovatie die de behandeling en opvolging van hartpatiënten wereldwijd sterk zal verbeteren.

 

Vorig jaar investeerde imec.xpand ook al in Indigo Diabetes, een spin-off van imec en de UGent die een kleine, implanteerbare sensor ontwikkelt. Deze revolutionaire sensor zal diabetespatiënten toelaten om continu en accuraat de bloedsuikerspiegel te meten, wat hun levenskwaliteit en gemoedsrust aanzienlijk zal verbeteren.

 

Vandaag hebben de imec.xpand portefeuillebedrijven gezamenlijk al meer dan 170 miljoen aan zaai- en groeikapitaal opgehaald. Om de continuïteit van de investeringen te garanderen, werd beslist om een nieuw imec.xpand fonds op te zetten dat operationeel moet zijn in 2022. Daartoe voorziet de Vlaamse Regering nu een investering van 30 miljoen euro.

 

“We bedanken de Vlaamse Regering voor de steun en voor het geloof in imec.xpand”, zegt Tom  Vanhoutte van imec.xpand. “Deze investering is een bevestiging van het vertrouwen van de Vlaamse Regering in de bepalende rol die imec.xpand speelt om beloftevolle start-ups te laten uitgroeien tot succesvolle technologiebedrijven. Dat vertrouwen vormt de gezonde basis die ons in staat moet stellen om de private investeerders opnieuw aan boord te halen in het tweede imec.xpand fonds.” 

Nieuws

Nederlands leren blijft populair bij nieuwkomers

Meer dan 83.000 mensen kwamen in 2025 langs bij de agentschappen Integratie en Inburgering met de vraag om Nederlands te leren. Uiteindelijk schreven er ruim 138.000 unieke personen zich in voor een NT2-opleiding. Ook de cursus Maatschappelijke Oriëntatie (MO) blijft een belangrijke pijler binnen het inburgeringstraject: 19.000 mensen namen voor het eerst deel aan een cursus MO. Daarnaast werden vorig jaar bijna 18.000 inburgeringsattesten uitgereikt.

Vlaams minister Hilde Crevits roept gemeenten op om meer aandacht te hebben voor rust- of herdenkingsplaatsen voor huisdieren.

Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits roept alle lokale besturen in Vlaanderen op meer aandacht te hebben voor initiatieven rond herdenking of omgang met overleden gezelschapsdieren. Ze vraagt ook om bestaande initiatieven zoals dierenbegraafplaatsen of herdenkingsplaatsen te melden aan het Agentschap Binnenlands Bestuur, zodat mensen makkelijk terugvinden waar ze terecht kunnen voor een laatste rustplaats voor hun overleden gezelschapsdier. De minister wil werk maken van een laagdrempelige en toegankelijke inventaris en stuurde daarvoor een brief naar alle 285 Vlaamse gemeenten.

Terug meer fysieke dienstverlening binnen Vlaamse overheid

Vlaams minister van Bestuurszaken Hilde Crevits zorgt ervoor dat offline, fysieke dienstverlening aan burgers opnieuw op gelijke voet wordt gezet met digitale dienstverlening. De diensten van de Vlaamse overheid zullen zich zo moeten organiseren dat burgers steeds een laagdrempelig, persoonlijk contact kunnen hebben met medewerkers, zij het via fysieke loketten of andere offline alternatieven zoals een telefoongesprek of een afspraak op kantoor.