Relance in de maatwerkbedrijven

Publicatiedatum

Auteur

Liese Vleirick-Lecluyse

Deel dit artikel

Maatwerkbedrijven en -afdelingen krijgen tot het einde van dit jaar een tijdelijke aanpassingspremie. De premie moet de bedrijven in staat stellen de extra kosten te dragen voor de noodzakelijke aanpassingen aan productieprocessen en dienstverlening als gevolg van de corona-veiligheidsmaatregelen. Op die manier wordt de veiligheid en tewerkstelling van medewerkers voldoende gewaarborgd. Daarnaast kan de premie ook een opstart zijn om nieuwe activiteiten aan te boren en het woon-werkverkeer en dienstverplaatsingen van medewerkers veilig te organiseren. Op die manier wil Vlaams minister van Sociale Economie Hilde Crevits de tewerkstelling in de sector garanderen. Er wordt daarvoor in 10 miljoen euro voorzien. “De relancecomités beklemtonen het belang van een inclusieve arbeidsmarkt. We willen dat via verschillende initiatieven realiseren”, zegt minister Crevits.

Ook op de maatwerkbedrijven heeft de coronacrisis een grote impact gehad. Ondertussen zijn een groot deel van de maatwerkbedrijven en -afdelingen heropgestart en is ongeveer 90% van alle medewerkers opnieuw aan de slag. Al is er een gevarieerd beeld in de sector. Zo zijn er ook heel wat ondernemingen die een pak minder bedrijfsopdrachten binnen halen. Maatwerkbedrijven in de horecasector of een bedrijf dat groentepakketten levert aan bedrijven bijvoorbeeld hebben een lagere vraag omdat veel mensen thuiswerken. Ook de komende maanden zullen nog niet alle bedrijven op volle capaciteit draaien. We hebben er alle belang bij dat we maatwerkbedrijven veerkrachtig en wendbaar maken voor de toekomstige economische uitdagingen.

Bij de start van de coronacrisis heeft Vlaams minister van Sociale Economie Hilde Crevits al verschillende maatregelen genomen om ondernemingen in de sociale economie te ondersteunen. Zo werd er onder andere voorzien in een éénmalige beperkte beschermingsvergoeding om te investeren in extra hygiëne-, voorzorgs- en veiligheidsmaatregelen op de werkvloer.

Aanpassingspremie

Maar op langere termijn moeten de maatwerkbedrijven meer fundamentele aanpassingen doen aan bijvoorbeeld hun werkorganisatie of productieprocessen. Daarnaast moeten ze maatregelen treffen om het woon-werkverkeer en dienstverplaatsingen veilig te organiseren. Zo is er in een aantal bedrijven een verdubbeling van het aantal busjes om dienstverplaatsingen te doen omdat anders de afstandsmaatregelen niet nageleefd kunnen worden. Ook de dagelijkse ondersteuning en begeleiding van de doelgroepwerknemers is vaak anders dan voor de coronacrisis waardoor extra inspanningen nodig zijn.

Om de maatwerkbedrijven daarin te ondersteunen wordt nu voorzien in een tijdelijke aanpassingspremie tussen 1 oktober 2020 en 31 december 2020. Deze premie heeft tot doel de tewerkstelling van doelgroepwerknemers maximaal te garanderen. De premie wordt gekoppeld aan het aantal gewerkte uren. Zo wordt er voorzien in één euro extra per doelgroepwerknemer per gewerkt uur met een maximum van 500 euro per voltijdse werknemer. In totaal wordt zo 10 miljoen euro vrijgemaakt om die ondersteuning in de maatwerkbedrijven en -afdelingen te garanderen.

Vlaams minister van Werk Hilde Crevits: “Ook de maatwerkbedrijven en maatwerkafdelingen in Vlaanderen zijn de voorbije maanden getroffen door de coronacrisis. In april 2020 was een minderheid van de maatwerkbedrijven aan de slag en acht op de tien medewerkers zat noodgedwongen in tijdelijke werkloosheid. Ondertussen zijn bijna alle bedrijven heropgestart en is negen op de tien van de werknemers opnieuw aan de slag. Om de extra kosten te kunnen dragen, ontvangen de maatwerkbedrijven en -afdelingen nu tijdelijk een aanpassingspremie. Daarmee kunnen ze de organisatie van het werk aanpassen, nieuwe activiteiten aanboren of het woon-werkverkeer en de begeleiding van medewerkers beter ondersteunen. We hebben er alle belang bij dat de maatwerkbedrijven voldoende veilig de toekomst tegemoet kunnen treden. Dat laatste is ook in het belang van de gewone economie. Maatwerkbedrijven zijn een belangrijke economische speler en vormen vaak een cruciale schakel in het productieproces van gewone bedrijven”

Nieuws

Crevits ondersteunt lokale besturen voor sociale cohesie en betere integratie

Vlaams minister van Integratie en Inburgering Hilde Crevits investeert 11,8 miljoen euro in organisaties die lokale besturen ondersteunen bij het versterken van de lokale sociale cohesie en integratie. Alle Vlaamse steden en gemeenten kunnen de komende drie jaar gratis gebruik maken van hun expertise. De focus ligt op werk, onderwijs, Nederlands als verbindende taal en de participatie van kwetsbare groepen aan de samenleving.

Crevits wil duidelijke regels rond ‘crematietoerisme’

Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits wil de praktijk waarbij lichamen van overledenen vanuit Vlaanderen naar Nederland door Vlaamse uitvaartondernemers worden vervoerd voor een zogenoemde ‘technische crematie’ grondig bekijken en hierover duidelijke regels opnemen in het nieuwe Vlaamse decreet op de lijkbezorging. Bij zo’n technische crematie wordt het lichaam van een in Vlaanderen overleden persoon in het buitenland gecremeerd, waarna de as opnieuw naar Vlaanderen wordt gebracht voor de uitvaart of de asbestemming. Volgens de minister roept die praktijk belangrijke juridische en maatschappelijke vragen op. Dat heeft ze geantwoord op een vraag van Katrien Schryvers in de commissie in het Vlaams Parlement.

Zomerscholen winnen verder aan populariteit: recordaantal van bijna 22.000 leerlingen kan deelnemen

Deze zomervakantie kunnen 21.776 leerlingen deelnemen aan zomerscholen verspreid over heel Vlaanderen. Dat is een stijging van het aantal leerlingen met ruim 22 procent ten opzichte van vorig jaar, opnieuw mede dankzij de groeiende betrokkenheid van lokale besturen en scholen. Die groei is ook een gevolg van de aanhoudende beleidsprioriteit die Vlaams minister van Onderwijs Zuhal Demir er de voorbije jaren van maakte, met als centrale doelstelling de kennis van het Nederlands te versterken. In totaal zetten 116 lokale besturen dit jaar hun schouders onder de zomerscholen. Demir (N-VA) en Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits (CD&V) investeren samen bijna 10 miljoen euro in het initiatief, tegenover 7,5 miljoen vorig jaar.