Vlaanderen legt subquota vast voor specialisatie-opleidingen arts en tandarts in 2027

Publicatiedatum

Deel dit artikel

Vlaamse Regering heeft op voorstel van Vlaams minister van Welzijn, Volksgezondheid en Gezin Hilde Crevits en Vlaams minister van Onderwijs Ben Weyts de toegang tot de verschillende opleidingen tot specialisaties voor artsen en tandartsen in 2027 vastgelegd. Dat gebeurt rekening houdende met de voorstellen van de Vlaamse Planningscommissie. Het gaat om de toegang voor arts-specialisten en tandarts-specialisten. 

 

“Met deze subquota streven we met de Vlaamse Regering een evenwichtiger zorgaanbod na voor de patiënt. We volgen de Vlaamse Planningscommissie in grote lijnen, maar zetten een grotere shift richting knelpuntspecialisaties in bij de artsen. Met name voor huisartsgeneeskunde vinden we dat de ambitie hoger mag worden gelegd. De subquota maken deel uit van een groter geheel aan hefbomen om de studenten te oriënteren naar knelpuntspecialisaties. We geloven in het aanmoedigen van de studenten naar deze richtingen én het verbeteren van de aantrekkelijkheid van de loopbaan binnen deze knelpuntspecialisaties. In ieders belang moet het gaan over een positieve keuze voor deze prachtberoepen.” - Hilde Crevits

 

“Vlamingen moeten nu te vaak te lang wachten op een afspraak bij de dokter. Vroeger was dat vooral bij specialisten een probleem, nu steeds vaker ook bij de huisarts. Daarom zet Vlaanderen alle zeilen bij: we hebben ervoor gezorgd dat er fors meer studenten kunnen starten aan de doktersopleiding. En ook via de subquota sturen we richting de hoogste noden: meer huisartsen, maar ook meer kinder- en jeugdpsychiaters, want ook de noden rond mentaal welzijn zijn hoog" – Ben Weyts

 

De Vlaamse Planningscommissie heeft de opdracht om de subquota aan de Vlaamse Regering te adviseren voor de vervolgopleidingen voor artsen en tandartsen die deel uitmaken van het federale quotum. Met de subquota wil de Vlaamse Regering beter en gerichter inspelen op de zorgnoden. Dat gebeurt ook door een limiet te zetten op disciplines waar er potentieel een te grote instroom is.

 

Voor 2027 zijn maximumquota bepaald voor verschillende specialisaties voor artsen, waaronder:

Heelkunde

20

Gynaecologie-Verloskunde

23

Volwassenpsychiatrie

47

Pediatrie

30

Urologie

11

Fysische geneeskunde en revalidatie

13

Neurochirurgie

5

 

Voor de specialisaties waar er in Vlaanderen grote tekorten vastgesteld worden, namelijk huisartsgeneeskunde en kinder- en jeugdpsychiatrie, worden dan weer geen maximumquota bepaald, om de instroom daar zo maximaal mogelijk te houden.

 

De Vlaamse Regering volgt het advies van de Vlaamse Planningscommissie voor tandarts-specialisten volledig. Voor de tandarts-specialisten adviseerde de Vlaamse Planningscommissie  maximumquota van 12 voor orthodontie en van 5 voor parodontologie. Voor de richting algemeen tandarts wordt geen maximumquotum vastgelegd om de instroom zo groot mogelijk te houden.

 

Nieuws

Minister Crevits benoemt aangewezen burgemeester Heuvelland niet

Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits beslist om de aangewezen burgemeester van Heuvelland Wieland De Meyer niet te benoemen na een ongunstige adviezen van zowel de procureur des Konings West-Vlaanderen, de procureur-generaal van het Hof van Beroep te Gent, het Agentschap Binnenlands Bestuur als de West-Vlaamse gouverneur.

Moeilijkere integratie van vrouwen en kinderen met een buitenlandse herkomst: minister Crevits voorziet in meer ondersteuning voor steden en gemeenten.

Vanaf 2026 komt er vanuit Vlaanderen meer ondersteuning en begeleiding voor gemeenten en steden voor de integratie van vrouwen en meisjes van buitenlandse herkomst. De focus zal liggen op Nederlands, werk en onderwijs als aandachtsdomeinen. Dat heeft Vlaams minister van Integratie en Inburgering Hilde Crevits beslist in het kader van het nieuw sociaal cohesieplan. Het moet meer vrouwen met een buitenlandse herkomst een volwaardige positie geven in onze samenleving met meer kansen om te participeren. 

Voortrekker in Europa: Vlaanderen start met de uitrol van inburgeringstrajecten in het land van herkomst

Vanaf dit najaar wil Vlaams minister van Integratie en Inburgering Hilde Crevits officieel starten met voortrajecten voor nieuwkomers in het land van herkomst. De Vlaamse Regering heeft de maatregel goedgekeurd. Het gaat over trajecten voor personen die omwille van gezinshereniging of arbeidsmigratie naar Vlaanderen willen komen. De nieuwkomers zullen een digitale cursus maatschappelijke oriëntatie aangeboden krijgen zodat ze al een beeld hebben van onze samenleving en ze beter voorbereid zijn als ze naar Vlaanderen komen. De lancering van de trajecten volgt na 3 proefprojecten.