Vlaams minister van Landbouw Hilde Crevits dringt aan op Europese steunregeling voor land- en tuinbouwbedrijven en visserijsector

Publicatiedatum

Auteur

Liese Vleirick-Lecluyse

Deel dit artikel

Het is van cruciaal belang dat de grenzen tussen de Europese lidstaten openblijven voor landbouw- en voedingsproducten.  Dat heeft Vlaams minister van Landbouw Hilde Crevits vandaag beklemtoond tijdens een vergadering over de coronacrisis met haar collega’s van de Europese Unie. Ons land dringt er bij de Unie ook op aan om snel in een ​​algemene financiële vergoeding te voorzien voor land- en tuinbouwproducten die niet op tijd worden verkocht, opgehaald of verwerkt. Minister Crevits roept tenslotte op om voor de visserijsector ook in steunmaatregelen te voorzien.

Vanmiddag maakten de ministers van landbouw en visserij van alle lidstaten samen met de Europese commissie een stand van zaken op. Net als alle andere lidstaten, heeft Vlaams minister van Landbouw Hilde Crevits samen met federaal minister van Landbouw Ducarme en Waals minister van Landbouw Borsus het belang van Europese samenwerking beklemtoond om deze crisis te overwinnen. De eerste prioriteit gaat naar de zorgverlening, maar daarnaast is het verzekeren van de voedselbevoorrading essentieel.

Deze crisis toont nogmaals het belang van een sterke agrovoedingsketen en land- en tuinbouwsector dicht bij ons. Land- en tuinbouwbedrijven zijn cruciaal voor de aanlevering van voedingsproducten, maar komen in de problemen door een tekort aan mankracht en beschermingsmiddelen, een tekort aan grondstoffen, logistieke problemen en het stopzetten van de inzameling, verwerking en verkoop.

Absolute prioriteit is het openhouden van de grenzen tussen de Europese lidstaten, vooral voor de import en export van landbouw- en voedingsproducten en voor werknemers uit andere landen, zoals seizoen- en grensarbeiders.

België heeft aangedrongen om snel in een ​​algemene financiële vergoeding te voorzien voor land- en tuinbouwproducten die niet op tijd worden verkocht, opgehaald of verwerkt ten gevolge van de crisis. In het bijzonder voor de sierteelt, aardappelen, bepaalde groenten en zuivel mag er niet getalmd worden.

Met betrekking tot de praktische uitvoering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid roept België de Europese Commissie op om tijdens de crisisperiode flexibel te zijn, ook met betrekking tot staatssteun is meer flexibiliteit nodig.

Tot slot werd ook de situatie in de visserijsector besproken. De prijzen voor onder meer tong, die vooral gevangen wordt door Vlaamse vissers, zijn zeer sterk gedaald. Minister Crevits heeft ook hier aangedrongen op een Europese steunregel voor de daling van de prijzen en gepleit om ook voor de visserijsector voldoende flexibiliteit op het vlak van staatssteun en uitvoering van lopende maatregelen aan de dag te leggen.

Vlaams minister van Landbouw Hilde Crevits: “Om deze crisis te overwinnen is de samenwerking binnen de Europese Unie van vitaal belang. Land- en tuinbouwbedrijven en de visserijsector zorgen voor onze dagelijkse voeding. De sectoren kampen met problemen op het vlak van personeel en goederen. Europa moet nu haar slagkracht tonen en de nodige maatregelen nemen. Vanuit België en Vlaanderen hebben wij duidelijke vragen geformuleerd over het openhouden van de grenzen tussen de  Europese lidstaten, een financiële vergoeding voor producten die niet tijdig worden verkocht, opgehaald of verwerkt en steun voor de visserij.”

Nieuws

Aantal suïcidepogingen in Vlaanderen daalt, maar preventie en opvolging blijven cruciaal

Uit het jaarverslag suïcidepogingen 2022 blijkt dat het aantal suïcidepogingen in Vlaanderen sinds 2020 daalde met 4,3%. Dat meldt Vlaams minister van Welzijn, Volksgezondheid en Gezin Hilde Crevits. In 2022 werden naar schatting 8.943 suïcidepogingen gemeld via spoedopnamediensten in Vlaamse ziekenhuizen. 60% van deze pogingen werd ondernomen door vrouwen, 40% door mannen. Na aanmelding geeft de helft van de personen aan nog steeds suïcidale gedachten te hebben. Dit toont het belang en de nood van een goede vervolgzorg op maat aan, een van de speerpunten van het Vlaams Actieplan Suïcidepreventie.

Minister Crevits kent investeringssteun toe voor nieuwbouw kinderopvang Hopsa in Neeroeteren

Vlaams minister van Welzijn, Volksgezondheid en Gezin Hilde Crevits kent een investeringssteun van 606.000 euro toe voor de nieuwbouw van Kinderopvang Hopsa in Neeroeteren bij Maaseik. In de kinderopvang zal plaats zijn voor 19 plaatsen 0 tot 3-jarigen. Hopsa krijgt hiermee een uitbreiding van 10 plaatsen voor kinderen.

Minister Crevits wil bloedafnames op PFAS uitbreiden naar verschillende plaatsen in Vlaanderen

Vlaams minister van Welzijn, Volksgezondheid en Gezin Hilde Crevits laat de PFAS-bloedafnames uitbreiden naar verschillende met PFAS-verontreinigde gebieden in Vlaanderen. Het moet meer inzicht bieden in de blootstelling aan PFAS in het bloed van mensen. Het gaat onder meer over Beringen en Ronse. Er wordt ook verder onderzoek gevoerd om te bepalen waar er nog in Vlaanderen extra steekproeven kunnen plaatsvinden.