Minister Crevits pleit in Vigo voor realisme voor energie-transitie in de visserij

Publicatiedatum

Deel dit artikel

Vlaams minister van Visserij Hilde Crevits pleit in het Spaanse Vigo voor realisme voor de energie-transitie in de visserij. Dat thema staat vandaag centraal op de informele raad met de Europese visserijministers. Sinds begin deze maand is Spanje voorzitter van de Raad van de Europese Unie voor Visserij. Het doel is dat de Europese vissersvloot tegen 2050 klimaatneutraal zal zijn. Minister Crevits beklemtoont dat ons land voorstander is en initiatiefnemer om de sector te verduurzamen, ook op het vlak van energie. Maar ze wijst haar collega’s tegelijk op het feit dat er nog belangrijke technologische en financiële drempels moeten worden weggewerkt.

“De transitie van de vissersvloot is een grote uitdaging omdat er een hoge kostprijs aan vasthangt. Voor de installatie van nieuwe motoren zouden de meeste van de 64 vaartuigen van onze vloot moeten worden omgebouwd. Daarenboven maken de huidige voorwaarden om van Europa steun te krijgen het zo goed als onmogelijk om vaartuigen langer dan 24 meter hierbij financieel te ondersteunen en is de technologie om de vaartuigen van de Belgische vloot te elektrificeren momenteel nog niet beschikbaar. En er is ook nog een wetgevend kader nodig. We verwachten dan ook dat er vanuit Europa initiatieven komen om die energietransitie te ondersteunen.”

Vanochtend vroeg voor de start van de vergaderingen brachten de ministers van Visserij al een bezoek aan de haven en de vismijn van de Spaanse stad. De vismijn veilt dagelijks meer dan 120 ton vis en maakt werk van de vermindering van de CO2-uitstoot van de schepen.

Vlaams minister van Visserij Hilde Crevits heeft van de vergadering in Spanje haar collega’s ook gebruik gemaakt om hen al uit te nodigen voor een bezoek aan Brugge en de kust op 24 en 25 maart 2024. Na Spanje neemt ons land op 1 januari 2024 onder leiding van minister Crevits het voorzitterschap van de Raad Visserij over en is zo dus nu inkomend voorzitter. Vlaanderen zal tijdens haar Europees voorzitterschap de focus leggen op de toekomst van kleine vloten zoals die van Vlaanderen en over mogelijkheden tot investeringssteun voor nieuwe vaartuigen.

Nieuws

Ook de Vlaamse overheid, lokale overheden en Vlaamse onderwijsinstellingen volgen binnenkort Nieuwe Europese richtlijn over loontransparantie

Op initiatief van Vlaams minister van Bestuurszaken Hilde Crevits en Vlaams minister van Onderwijs Zuhal Demir keurde de Vlaamse Regering vrijdag goed dat ook de Vlaamse overheid, de lokale overheden en de Vlaamse onderwijsinstellingen als werkgever de nieuwe Europese richtlijn rond loontransparantie zullen toepassen vanaf 7 juni 2026. Dit betekent dat het personeel ten vroegste vanaf dan informatie zal kunnen bekomen over hun individueel beloningsniveau en de genderloonkloof binnen hun organisatie in het algemeen. De Vlaamse overheid neemt op dat vlak al vele initiatieven, maar engageert zich met deze beslissing om net zoals de andere werkgevers in Vlaanderen de Europese Richtlijn na te leven.

Minister Crevits bezoekt pilootproject ‘Samen voor Zorg’

Vlaams minister van Integratie en Inburgering Hilde Crevits bracht vandaag een bezoek aan het pilootproject ‘Samen voor Zorg’, een initiatief van Amal vzw en JobRoad. Het project biedt een innovatief antwoord op een dubbele uitdaging: het aanhoudende personeelstekort in de Vlaamse zorgsector én het onderbenut potentieel van internationaal talent dat in Vlaanderen wil bijdragen aan de zorg.

Burgemeestersbevraging moet knelpunten in lokaal veiligheidsbeleid in kaart brengen

Vlaams minister van Binnenland Hilde Crevits geeft 285 Vlaamse burgermeesters via een bevraging de kans om hun visie te delen over de uitdagingen rond veiligheid in hun gemeente.  Die bevraging moet in kaart brengen welke de knelpunten en noden zijn binnen het lokaal veiligheidsbeleid.